شرح خبر

قطعنامه اتحادیه عرب علیه همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق

قطعنامه اتحادیه عرب علیه همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق به گزارش خبرگزاری آناتولی عربی،وزرای خارجه عرب با صدور قطنامه ای همه پرسی جدایی کردستان عراق را رد کرده و آن را مخالف قانون اساسی این کشور دانستند.

قطعنامه اتحادیه عرب علیه همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق

به گزارش خبرگزاری آناتولی عربی،وزرای خارجه عرب با صدور قطنامه ای همه پرسی جدایی کردستان عراق را رد کرده و آن را مخالف قانون اساسی این کشور دانستند.

براساس این گزارش، 'احمد جمال' سخنگوی وزارت خارجه عراق گزارش داد که اتحادیه عرب به اجماع قطعنامه ای علیه همه پرسی جدایی اقلیم کردستان صادر کردند و این همه پرسی را مخالف قانون اساسی دانسته و خواستار احترام و پایبندی به آن شدند.
وی وحدت عراق را مهم ترین موضوع در مواجهه عراق با تروریسم دانست و افزود:تهدید وحدت عراق امنیت و ثبات منطقه را و قدرت و توان ملت عراق در مواجه با تروریسم را هدف قرار می دهد.

وی تصریح کرد که این قطعنامه به خواست ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق صادر شد.

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب روز گذشته (سه شنبه) در افتتاحیه یکصد و چهل و هشتمین جلسه وزارای خارجه این اتحادیه در قاهره از کردهای عراق خواست که با بغداد وارد گفت و گو شوند و وحدت کشورشان را حفظ کنند.

قرار است، همه پرسی سوم مهرماه پیش رو (25 سپتامبر جاری) در سه استان دهوک، اربیل و سلیمانیه به علاوه مناطق مورد اختلاف با دولت مرکزی یعنی سه استان نینوا، کرکوک و دیاله برگزار شود.

دولت مرکزی عراق به علاوه کشورهای منطقه، جهان و سازمان ملل متحد با برگزاری همه پرسی مخالف هستند اما مسعود بارزانی همچنان اصرار بر انجام آن دارد.

52311

9/13/2017
مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبربرتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
اخبار بصورت خودکار از خبرگزاری ها و سایتهای خبری، تجمیع و نمایش داده می شوند و خبربرتر مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.
5,400,434