شرح خبر

حجم سرمایه گذاری ایران با چین بعد از رفع تحریم ها رشد کرده است

محمد خزاعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پکن افزود: واردات نفت چین از ایران در سال جاری میلادی حدود 17 درصد افزایش پیدا کرده است و مبادلات دو کشور در سال گذشته میلادی نسبت به سال 2015 از نظر وزنی حدود 15 درصد افزایش داشته است و به بیش از…

محمد خزاعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پکن افزود: واردات نفت چین از ایران در سال جاری میلادی حدود 17 درصد افزایش پیدا کرده است و مبادلات دو کشور در سال گذشته میلادی نسبت به سال 2015 از نظر وزنی حدود 15 درصد افزایش داشته است و به بیش از 31 میلارد دلار رسیده است.
او گفت: چین در سال 2016 حدود 31.5 میلیون تن نفت از ایران وارد کرده است که 17 درصد افزایش نشان می دهد صادرات غیر نفتی ایران به چین هم در سال 2016 نسبت به سال 2015 حدود 11.5 درصد رشد داشته است.
به گفته وی حجم همکاری ها ایران با چین در حال گسترش است به طوری که چند ماه پیش اولین قرارداد فاینانس با مذاکره ای که سازمان سرمایه گذاری و بانک مرکزی با 'اکزیم بانگ' چین داشت برای برقی کردن خط آهن تهران - مشهد به مبلغ 1.7 میلیارد دلار انجام شد.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران افزود: چین یکی از شرکای مهم اقتصادی و تجاری ایران است و روابط با این کشور از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روابط بسیار مهم و راهبردی است بنابراین گسترش حجم فعالیت های اقتصادی با چین یکی از نمادها و عومل مهم در این ارتباط است.
او گفت: در دوران تحریم چین روابط بسیار خوبی با ما داشت و در کنار ما ایستاد بنابراین علاوه بر روابط تاریخی که با چین داریم دوستان دوران تحریم را هم فراموش نمی کنیم.
خزاعی افزود: چین امروز یک قدرت بزرگ سیاسی و اقتصادی در دنیا است و سیاست ایران هم گسترش روابط دوستی چند هزار ساله با این کشور است.
وی افزود: همچنان ما از سال گذشته مذاکراتمان را با چند بخش دیگر اقتصادی در چین ادامه دادیم که سفر رییس جمهوری چین به ایران و ملاقات دو رئیس جمهور بسیار در تحکیم این روابط موثر بود.
خزاعی در مورد سفر خود به پکن گفت: سفر امروز من و همکاران بانک مرکزی به چین برای پیگیری و نهایی کردن برخی مذاکرات با برخی از موسسات مالی چین است در همین راستا دو دیدار با مدیران بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا(AIIB ) برگزار کردیم.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران افزود: ایران از سه استان کرمانشاه، خراسان رضوی و گیلان پروژه هایی را در زمینه مدیریت منابع آب به این بانک معرفی کرده است و امروز این مذاکرات را پیگیری کردیم.
وی با اشاره به اینکه ملاقاتی هم با مدیران بانک توسعه چین (CDB ) داشته است ، گفت: سال گذشته یک یاداشت تفاهم با این بانک در سازمان سرمایه گذاری امضا کردیم که قرار شد از منابع این بانک برای پروژه های مختلفی استفاده شود.
خزاعی افزود: این مذاکرات با همکاری سازمان سرمایه گذاری و بانک مرکزی، هم در بخش موافقت نامه مالی و هم در بخش ضمانت نامه با این بانک ادامه پیدا کرد.
به گفته وی با این بانک یک جدول زمانبندی شش مرحله ای را توافق کردیم که بتوانیم زودتر مذاکرات را نهایی کنیم و سند مالی یا موافقت نامه ای را با این بانک امضا کنیم.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران ادامه داد: حدود 15 میلیارد دلار فاینانس را با این بانک در دست مذاکره داریم قرار است در پروژه های مختلفی که بعدا در داخل کشور مورد تصویب شورای اقتصاد قرار خواهد گرفت هزینه شود.
او با اشاره به ملاقات با مدیران 'اکزیم بانک' چین گفت: بعد از امضای قرارداد تهران - مشهد بر روی ادامه همکاری ها با این بانک صحبت کردیم.
به گفته وی اکنون چند پروژه توسط این بانک در دست بررسی است از جمله نیروگاه و پالایشگاه که موافقت نامه های تجاری و مالی آن به زودی نهایی خواهد شد.
خزاعی همچنین با اشاره به دیدار و ملاقات خود با مسئولان 'ستیک گروپ' چین گفت: ستیک گروپ یک تشکیلات بزرگ اقتصادی است که اکنون به یک غول اقتصادی بزرگ تبدیل است و دارای تشکیلات بزرگی مانند بانک و موسسات مالی است.
به گفته وی ستیک در ایران در گذشته سابقه فعالیت داشته است و اکنون نیز موافقت نامه های اولیه تنظیم شده و همکاران ما در بانک مرکزی روی این موافقت نامه ها کار کرده اند.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران در ادامه با تشکر از دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی گفت: مذاکرات سازمان سرمایه گذاری و بانک مرکزی با 'ستیک گروپ' نهایی شده و این سفر برای خاتمه دادن به این مذاکرات و نتیجه گیری صورت گرفت که نتایج آن بعدا اعلام خواهد شد.
**آساق**1904**گفت و گو از مسعود احمدی**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینی
اطلاع از آخرین اخبار جهان در کانال تلگرامی ایرنا بین الملل به نشانی: [email protected]

انتهای پیام /*
9/13/2017
مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبربرتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
اخبار بصورت خودکار از خبرگزاری ها و سایتهای خبری، تجمیع و نمایش داده می شوند و خبربرتر مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.
5,394,521