آیین و اندیشه

نوروز عنصری برای همگرایی بین مردم افغانستان است

شفیق شرق در گفتگو با خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا عنوان کرد: به همان اندازه که جشن نوروز در ایران قدمت دارد، در افغانستان هم سابقه دارد. در طی تمام سال‌ها و قرونی که نوروز در ایران تجلیل شده در افغانستان هم تجلیل می‌شده است. نوروز به عنوان آغاز فصل تغییر همیشه مورد توجه…

پیام نوروز، شادی‌آفرینی و صلح‌آفرینی است

شاه‌‌منصور شاه‌‌میرزا در گفتگو با خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، درباره برگزاری جشن نوروز و آغاز بهار در تاجیکستان گفت: در زمان حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی، تلاش‌های زیادی از سوی سردمداران این نظام صورت گرفت تا جشن نوروز در تاجیکستان محدود شود، اما خوشبختانه این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز نبود. علت اصلی ناکامی آنها هم این بود که…

پرسش؛ توقفی برای تجدید نیرو

به گزارش خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، یکی از  زمینه‌های یادگیری و علم‌آموزی، سؤال پرسیدن است. علاوه بر این، «پرسش» خود یکی از عوامل پیشرفت فرد و اجتماع محسوب می‌شود. 

خرج کردن به نیت امام زمان (عج) چه نتایجی دارد؟

به گزارش خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، ایمان قلبی به حضرت ولی‌عصر(عج) و گام برداشتن در مسیر مورد نظر آن حضرت، حرکتی است که قطعاً بدون اجر نخواهد ماند. آنان که دل در گرو آن یار سفر کرده دارند و خواهان خوشه‌چینی از خرمن معرفت حضرت ولیعصر (عج) در ایام غیبت‌اند، لازم است که در…

نگاه باطن‌نگر شیعه و پیشرفت هنر

به گزارش خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، نگرش باطن‌گرایانه تفکر شیعی در طول تاریخ، پیوندی قوی با پیشرفت هنر داشته است. پیوندی که زمینه‌ساز ساز خلق آثار هنری به ویژه در حوزه معماری اماکن مقدس شده است.

10 صفت اهل ایمان

به گزارش خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، ایمان دارای درجات و نشانه‌هایی است. نمی‌توان فقط از روی ظاهر و رفتارهای بیرونی، شخصی را در دایره اهل ایمان قرار داد.

قرآن و راهنمایی بشر

به گزارش خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، قرآن کریم کتاب راهنما و راهگشای نوع بشر است. چراغ راهی است که پیش‌روی زندگی انسان‌ها روشن شده و مانع از سقوط او به ورطه گناه و ذلت می‌شود. 

فایده‌های عبادت

به گزارش خبرنگار حوزه آیین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، عبادت به عنوان آموزه‌ای الهی، علاوه بر پیامدهای مرسوم دینی دارای کارکردهای شخصی و روحی برای افراد نیز هست.