فرهنگ > ادبیات

فهرست توزیع کنندگان غیرقانونی کاغذ منتشر می‌شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یعقوب فروغیان افزود: بر این اساس، قیمت انواع کاغذ روزنامه‌ای روسی٥١٠٠ تومان، اروپایی٤٩٥٠ تومان، هندی ٤٨٠٠ تومان و کاغذ LWC  به قیمت ٦٢٢٥ تومان تعیین شد. کاغذ تحریر مورد استفاده حوزه نشر  اندونزی  ٦٢٠٠ تومان، چینی  ٦١٠٠ تومان، هندی ٥٧٥٠ تومان و کاغذ…

برگزیدگان دومین دوره شعر بهاران مشخص شدند

به گزارش خبرگزاری ایبنا، آئین اختتامیه  دومین دوره جایزه شعر بهاران عصر روز گذشته (۲۶ اسفندماه) با حضور علاقه‌مندان به شعر و ادبیات در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در دومین دوره جایزه شعر بهاران که با استقبال خوب شاعران همراه بود، بیش از چهار هزار اثر برای شرکت در این جایزه ارسال شده بود.

​کانون سراسری انجمن‌های صنفی مترجمان اعلام موجودیت کرد

محمدرضا اربابی؛ رئیس انجمن صنفی مترجمان استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اعلام خبر تشکیل کانون سراسری انجمن‌های صنفی مترجمان بیان کرد: کانون سراسری انجمن‌های صنفی مترجمان با حضور پنج استان تهران، مازندران، گیلان، البرز و کرمانشاه تشکیل و اساس‌نامه تصویب و همچنین اعضای هیات مدیره نیز انتخاب شده‌اند. بعد از نوروز…

ملک‌الشعرای سابق آمریکا درگذشت

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، «مروین» در طول دوران فعالیت ادبی خود بیش از ۲۰ کتاب نوشت و در آن‌ها به مجموعه‌ای از مضامین الهام‌گرفته از اساطیر و افسانه‌ها تا اعتراض‌های آتشین درباره تخریب محیط زیست و حتی جنگ ویتنام پرداخت.

۶۳ سال تلاش و انتظار پیرزن ۹۶ ساله برای انتشار کتاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌بی‌سی، کلوز که ماه گذشته میلادی ۹۶ ساله شد، نخستین رمانش «خانه صخره‌ای» را در ۲۰۱۸ روانه بازار کند. این کتاب که ۶۳ سال برای نگارش و انتشار آن زمان صرف شده، به تازگی جایزه بهترین رمان تاریخی را از جوایز کتاب مستقل ۲۰۱۹ به دست آورد و…

رشد ۱۷ درصدی انتشار کتاب‌های فلسفی و افزایش ۲۶ درصدی قیمت کتاب

آمار و درصد تغییر کتاب‌های یازده ماه سال ۱۳۹۷ در مقایسه با یازده ماه سال ۱۳۹۶ نشان می هد که کتاب‌های حوزه فلسفه با افزایش ۱۷ درصدی نسبت به سال گذشته با بیشترین تغییر مواجه شده است. همچنین موضوع‌های ادبیات و زبان با افزایش ۱۴ درصدی در جایگاه بعدی قرار گرفته اند.

متاسفم که گلشیری نسخه تجدید چاپی شازده احتجاب را ندید

فرزانه طاهری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایبنا به مناسبت سالروز تولد هوشنگ گلشیری درباره انتشار و تجدید چاپ آثار او گفت: مدت‌هاست که همه کتاب‌های تجدید چاپ نشده گلشیری را به ارشاد سپرده‌ایم، از جمله «جن‌نامه»، «ولایت هوا» و … گویا سیاست این است که پاسخی ندهند.

افتتاح مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد

به گزارش خبرگزاری ایبنا، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، افتتاح این مرکز در مراسمی با حضور حسین ملاعبداللهی سفیرکشورمان، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی، رضا مرادصحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، دکتر لیلیانا مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و جمعی از مسئولین دانشکده، استادان و دانشجویان برگزار شد.

یک مجموعه شعر ایرانی برنده جایزه آکادمی هنرمندان ایتالیا شد

به گزارش خبر گزاری مهر مجموعه شعر مینیمال «الیزا، از عشق تا مزارع اطراف!» نوشته «میلاد تهرانی» با ترجمه ایتالیایی غزل قربان‌پور، در بخش ادبیات «جشنواره ادبی بین المللی ناپل» حائز رتبه اول شد. این جشنواره در تاریخ بیست و پنجم آوریل ۲۰۱۹ مراسم اهدای جوایز خود را در شهر ناپل برگزار خواهد کرد.